SPLOŠNI POGOJI POSLOVANJA
I. del
Splošna določila
Splošni pogoji poslovanja Eurocom – prodaja vozil in strojev Jurij Vide s.p. (v nadaljevanju tudi: splošni pogoji) opredeljujejo pogoje uporabe storitev, katerih izvajalec je podjetje Eurocom – prodaja vozil in strojev Jurij Vide s.p. (v nadaljevanju: prodajalec), ter obveznosti kupca. Spletna trgovina (www.mojtraktor.si/) je prosto dostopna na internetu in omogoča nakup gospodarske mehanizacije, vozil in strojev. V spletni trgovini so predstavljeni naši izdelki, podrobne informacije in cene izdelkov.
Identifikacijski podatki podjetja:
Naziv: Eurocom – prodaja vozil in strojev Jurij Vide s.p.
Naslov: Dolenja Stara vas 21, 8310 Šentjernej
ID za DDV: SI 39366979
Matična številka: 1909258000
IBAN TRR: 02979-0254380672 (NLB)
Elektronska pošta: info@mojtraktor.si
Telefon: +386 (0)31 342 240
Družba je od dne 1.4.2004 vpisana v poslovni register Slovenije – AJPES, izpostava Novo mesto.
Splošni pogoji so sestavni del pogodbe o poslovnem sodelovanju v smislu 120. člena Obligacijskega zakonika in dopolnjujejo pogodbo med stranko in prodajalcem. Splošni pogoji zavezujejo pogodbenika kot pogodbena določila.
Prodajalec si pridržuje pravico do spremembe ali dopolnitve splošnih pogojev. Kupca zavezujejo splošni pogoji, ki so na dan oddaje naročila objavljeni na spletni strani https://www.mojtraktor.si/home/pogoji-poslovanja.
Z oddajo naročila za določeno storitev na našem spletnem mestu kupec potrjuje, da je seznanjen s celotnimi Splošnimi pogoji poslovanja in da z njimi soglaša.
Pogodbeni stranki soglašata, da bosta zagotavljali ažuren pretok informacij in nasprotno pogodbeno stranko obvestili o vsem, kar bi lahko vplivajo na predmet in izvedbo pogodbe.
II. del
Vrste uporabnikov in postopek nakupa preko spletne strani
Nakup na spletni strani https://www.mojtraktor.si lahko opravijo tako fizične, kot pravne osebe. Pogoji nakupa so določeni v skladu z Zakonom o varstvu potrošnikov (ZVPot-1) za fizične osebe, oziroma Obligacijskim zakonikom (OZ) za pravne osebe.
Po pregledu ponudbe na spletni strani ob želenih izdelkih izberete možnost “dodaj v košarico”. Izbrani izdelki so zbrani v košarici, ki jo lahko kadarkoli preverite in v njej uredite izdelke (spremenite količine izdelkov in/ali jih odstranite iz seznama). Veljavnost cen za izbrane artikle velja na dan nakupa, torej na dan zaključka in oddaje naročila preko spletne trgovine. Cene izdelkov, navedene v spletni trgovini vsebujejo DDV. Ko ste z izbiro izdelkov zadovoljni, lahko s klikom na gumb »na blagajno« nadaljujete postopek oddaje naročila.
Za oddajo naročila morate vpisati naslednje podatke: ime in priimek, naslov prebivališča oziroma dostave, če je ta drugačen od naslova prebivališča, telefonsko številko in elektronski naslov. Zbrani osebni podatki se uporabljajo izključno samo za potrebe dostave blaga na določen naslov oziroma za namen komuniciranja glede storitve. V kolikor želite nakup opraviti kot pravna oseba, morate ob vsakem naročilu in povpraševanju navesti tudi davčno številko podjetja, izbirno pa tudi naziv podjetja. Za dokončanje nakupa, se mora kupec strinjati s temi splošnimi pogoji. Za pravilne in točne vnesene osebne podatke je odgovoren izključno kupec oz. uporabnik spletne strani. Spletna stran omogoča tudi registracijo. Kupec lahko s klikom na gumb »Ustvarite račun?« in z izbiro uporabniškega imena ustvari svoj profil. Ko posameznik registrira uporabniški račun oz. opravi nakup kot registriran uporabnik, s podjetjem sklene pogodbo o zagotavljanju storitev registriranim uporabnikom. Vrste osebnih podatkov, ki se pri registraciji uporabniškega računa obdelujejo, so: ime, priimek, naslov prebivališča, naslov za dostavo, naslov e-pošte, telefonska številka, podatki o naročenih/kupljenih izdelkih, podatki o plačilih, podatki o pridobljenih popustih oziroma drugi podatki, ki jih uporabnik posreduje v svoj profil. V primeru registracije uporabniškega računa so osebni podatki shranjeni v uporabnikovem profilu. Poleg zgoraj navedenih namenov se podatki obdelujejo tudi za namene avtomatiziranega izpolnjevanja podatkov za izvedbo naročil, prikazovanja zgodovine nakupov, za namen ocenjevanja ponudbe, izboljšanja storitev in ponudbe spletne trgovine, dviga zadovoljstva kupcev ter za namene proučevanja uporabniških navad in za namen oblikovanja posebnih ponudb in ugodnosti, namenjenih zgolj registriranim uporabnikom.
Nakup se zaključi s klikom na gumb »kupite sedaj«. Z oddajo naročila se šteje, da je pogodba sklenjena, kupec pa je pozvan, naj plačilo poravna na bančni račun SI56 0297 9025 4380 672. Plačilo lahko kupec opravi preko posebne položnice ali z uporabo BN02 obrazca v spletni banki. Po prejetem nakazilu na TRR prodajalca, je kupec po elektronski pošti obveščen o potrditvi naročila in nadaljnjimi navodili. Predračun je za kupca do plačila zneska neobvezujoč. Kot referenco plačila naj kupec navede SI12 in številko naročila. Kupec ima možnost, da izdelek prevzame sam na sedežu poslovalnice, ali pa v postopku oddaje naročila izbere možnost dostave po Sloveniji. Znesek poštnine je prikazan v povzetku naročila. Naročilo bo predvidoma dostavljeno v roku 2 – 4 dni od prejema plačila. V primeru da kupec izbere možnost osebnega prevzema, bo v roku 2 dni od prejema plačila pozvan, naj izdelek prevzame. Osebni prevzem je mogoč med delovnim časom prodajalca ali po dogovoru.
Pred prevzemom blaga ga je kupec dolžan vizualno in številčno pregledati, ter zapisati morebitne vidne poškodbe na embalaži ali blagu.
Po opravljenem plačilu boste prejeli račun v pdf formatu na elektronski naslov, ki ste ga navedli ob naročilu ali fizično, po pošti. Na računu sta razčlenjena cena in vsi stroški v zvezi z nakupom.
Pred oddajo naročila ste dolžni preveriti pravilnost podatkov.

III. del
Uporaba spletne strani prodajalca in omejitev odgovornosti
Podjetje ne prevzema nikakršne odgovornosti za:
– nedelovanje interneta,
– nedelovanje storitve, ki je posledica napačne uporabe ali neznanja uporabe storitev,
– nedelovanje storitve, ki je posledica izpada omrežja pogodbenih partnerjev, izpada električne energije ali drugih tehničnih motenj, ki bi lahko začasno motile uporabo storitve,
– uporabo spletne strani v nasprotju s pravili, ki so vsesplošno znana varni uporabi interneta,
– kakršnekoli neželene posledice, ki bi jo uporabnik utrpel zaradi nepravilne uporabe spletne trgovine.
Podjetje si po najboljših zmožnostih prizadeva za ažurnost in pravilnost podatkov, ki so objavljeni na spletni strani. Vse fotografije so simbolične, kar pomeni, da lahko barvni odtenki ali videz izdelkov odstopajo od dejanskega stanja.
IV. del
Pritožbe
Kakršnekoli pritožbe kupcev sprejemamo preko elektronskega naslova: info@mojtraktor.si ali preko navadne pošte na naslovu: Dolenja Stara vas 21, 8310 Šentjernej. Podjetje se bo v primeru pritožb trudila izpostaviti primeren sistem za obravnavanje pritožb in vsak postopek obravnave pritožbe obravnavala zaupno.
Reklamacije – za fizične osebe
Pod pogoji naštetimi v Zakonu o varstvu potrošnikov, podjetje odgovarja za vsako neskladnost blaga, ki obstaja ob dobavi blaga in ki se pokaže v dveh letih od dobave blaga.
Blago je skladno s pogodbo, kadar je to primerno:
- ustreza opisu, vrsti, količini in kakovosti ter ima funkcionalnost, združljivost, interoperabilnost in druge lastnosti, kot je zahtevano v prodajni pogodbi;
- je primerno za poseben namen, za katerega ga potrošnik potrebuje in s katerim je potrošnik seznanil prodajalca najpozneje ob sklenitvi prodajne pogodbe, prodajalec pa je s tem soglašal;
- je dobavljeno skupaj z vsemi dodatki in navodili, vključno z navodili za namestitev, kot je določeno v prodajni pogodbi, ter
- je posodobljeno, kot je določeno v prodajni pogodbi.
Primernost blaga za normalno rabo se presoja glede na običajno blago enake vrste in ob upoštevanju kakršnihkoli izjav o značilnostih blaga, ki jih je dala podjetje zlasti z oglaševanjem, predstavitvijo izdelka ali navedbami na blagu samem.
Prodajalec ne odgovarja za neskladnost blaga, če je prodajalec potrošnika ob sklenitvi prodajne pogodbe posebej obvestil, da posamezna lastnost blaga odstopa od objektivnih zahtev za skladnost.
Domneva se, da je neskladnost blaga obstajala že v času dobave, če se pokaže v enem letu od dobave blaga, razen če prodajalec dokaže drugače ali če ta domneva ni združljiva z naravo blaga ali naravo neskladnosti. Potrošnik lahko od podjetja zahteva brezplačno vzpostavitev skladnosti blaga; znižanje kupnine v sorazmerju z neskladnostjo ali odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska (v tem vrstnem redu). Potrošnik lahko zadrži plačilo preostalega dela kupnine ali dela tega preostalega dela kupnine, dokler prodajalec ne izpolni svoje obveznosti. Potrošnik to pravico uveljavlja z izjavo, s katero prodajalca obvesti o svoji odločitvi. V primeru neskadnosti blaga naj potrošnik kontaktira prodajalca. Potrošnik lahko od prodajalca zahteva, da v razumnem roku od trenutka, ko prodajalca obvesti o neskladnosti, ki ni daljši od 30 dni, brezplačno vzpostavi skladnost blaga brez znatnih nevšečnosti za potrošnika, pri čemer se upoštevata zlasti narava blaga in namen, za katerega potrošnik blago potrebuje. Rok se lahko podaljša na najkrajši čas, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave, vendar za največ 15 dni. Pri določitvi podaljšanega roka se upoštevajo narava in kompleksnost blaga, narava in resnost neskladnosti ter napor, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave. O številu dni za podaljšanje roka in razlogih za njegovo podaljšanje prodajalec obvesti potrošnika pred potekom roka. Kadar je za vzpostavitev skladnosti potrebno popravilo ali zamenjava blaga, da potrošnik blago na voljo prodajalcu. Kadar je za vzpostavitev skladnosti potrebna zamenjava blaga, prodajalec zamenjano blago vzame nazaj na lastne stroške.
Potrošnik lahko zahteva sorazmerno znižanje kupnine ali odstopi od prodajne pogodbe v katerem koli od naslednjih primerov:
- prodajalec ni popravil ali zamenjal blaga ali, kadar je to ustrezno, ni končal popravila ali izvedel zamenjave blaga v skladu s tem zakonom oziroma je zavrnil potrošnikov jamčevalni zahtevek za vzpostavitev skladnosti blaga;
- neskladnost obstaja, čeprav je prodajalec poskušal vzpostaviti skladnost;
- narava neskladnosti je tako resna, da upravičuje takojšnje sorazmerno znižanje kupnine ali odstop od prodajne pogodbe, ali
- prodajalec je izjavil ali pa je iz okoliščin očitno, da prodajalec ne bo vzpostavil skladnosti blaga v razumnem roku ali brez znatnih nevšečnosti za potrošnika.
Potrošnik lahko odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska, če se neskladnost pojavi v manj kot 30 dneh od dobave blaga. Če potrošnik zahteva sorazmerno znižanje kupnine, je znižanje kupnine sorazmerno zmanjšanju vrednosti blaga, ki ga je potrošnik prejel, v primerjavi z vrednostjo, ki bi jo imelo blago, če bi bilo skladno. Odstop od prodajne pogodbe potrošnik uveljavlja z izjavo, s katero prodajalca obvesti o odločitvi, da odstopa od prodajne pogodbe.
Kadar se neskladnost nanaša le na del blaga, dobavljenega na podlagi prodajne pogodbe, in obstaja razlog za odstop od prodajne pogodbe, lahko potrošnik odstopi od prodajne pogodbe v zvezi s tem blagom in katerim koli drugim blagom, ki ga je pridobil skupaj z neskladnim blagom, če od potrošnika ni mogoče razumno pričakovati, da bo obdržal le blago, ki je skladno. Kadar potrošnik odstopi od prodajne pogodbe, potrošnik prodajalcu na stroške prodajalca vrne blago. Potrošnik ne more odstopiti od prodajne pogodbe, če je neskladnost zgolj neznatna. Dokazno breme glede tega, ali je neskladnost neznatna, nosi prodajalec.
Potrošnik lahko uveljavlja svoje pravice iz naslova neskladnosti, če o neskladnosti obvesti prodajalca v dveh mesecih od dneva, ko je bila neskladnost ugotovljena. Kupec mora v obvestilu o napaki natančneje opisati napako in podjetju omogočiti, da stvar pregleda. Obvestilo o neskladnosti lahko potrošnik podjetju sporoči osebno, o čemer mu podjetje izda potrdilo, sicer pa preko elektronske ali navadne pošte. Če je obstoj neskladnosti blaga sporen, podjetje o tem pisno obvesti potrošnika v osmih dneh od prejema jamčevalnega zahtevka potrošnika. Kadar kupec odstopi od prodajne pogodbe, podjetje kupcu vrne plačan znesek nemudoma, vendar najpozneje v osmih dneh po prejemu blaga ali dokazila, da je potrošnik blago poslal nazaj. Če kupec zahteva sorazmerno znižanje kupnine, podjetje vrne del kupnine v osmih dneh od prejema zahtevka za sorazmerno znižanje kupnine.
Za blago, za katero proizvajalec izda garancijo za brezhibno delovanje (obvezna garancija), ne izpolnjuje specifikacij ali nima lastnosti, navedenih v garancijskem listu ali oglaševalskem sporočilu, lahko potrošnik od proizvajalca (ne prodajalca) najprej zahteva odpravo napak. Če napake niso odpravljene v skupno 30 dneh od dneva, ko je proizvajalec ali pooblaščeni servis od potrošnika prejel zahtevo za odpravo napak, mora proizvajalec potrošniku brezplačno zamenjati blago z enakim, novim in brezhibnim blagom. Rok se lahko podaljša na najkrajši čas, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave, vendar za največ 15 dni. Pri določitvi podaljšanega roka se upoštevajo narava in kompleksnost blaga, narava in resnost neskladnosti ter napor, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave.
Pri pogodbah, sklenjenih na daljavo ali zunaj poslovnih prostorov, ima potrošnik pravico, da v 14 dneh obvesti podjetje, da odstopa od pogodbe, ne da bi mu bilo treba navesti razlog za svojo odločitev. Če je potrošnik v skladu z zakonom upravičen do odstopa od pogodbe, začne 14 dnevni rok za odstop od pogodbe teči z dnem, ko je potrošnik ali od njega pooblaščena oseba pridobil dejansko posest nad blagom. Obvestilo o odstopu lahko potrošnik prodajalcu sporoči z nedvoumno izjavo, iz katere jasno izhaja, da odstopa od pogodbe. Šteje se, da je potrošnik podal odstopno izjavo pravočasno, če jo pošlje v roku, določenem za odstop od pogodbe. Če je potrošnik blago že prejel in odstopi od pogodbe, ga vrne ali izroči prodajalcu, nemudoma oziroma najpozneje v 14 dneh po obvestilu. Šteje se, da potrošnik pravočasno vrne blago, če ga pošlje pred iztekom 14-dnevnega roka za vračilo. Blago, ki ga prejme prodajalec od potrošnika mora biti vrnjeno nepoškodovano imeti mora originalno pritrjene vse oznake, mora biti zapakirano v original embalaži in mora biti v nespremenjeni količini. Če se blago vrača preko pošte ali drugega ponudnika, mora biti poslan kot pošiljka brez odkupnine. V zvezi z odstopom od pogodbe namreč potrošnik krije stroške vračila blaga. V primeru odstopa od pogodbe prodajalec nemudoma oziroma najpozneje v 14 dneh po prejemu obvestila o odstopu od pogodbe vrne vsa prejeta plačila. Prodajalec vrne prejeta plačila potrošniku z enakim plačilnim sredstvom, kot ga je uporabil potrošnik, razen če se je potrošnik izrecno strinjal z uporabo drugega plačilnega sredstva in če potrošnik zaradi tega ne nosi nobenih stroškov.
Reklamacije – za pravne osebe
Za pravne osebe se uporabljajo določbe Obligacijskega zakonika. Prodajalec odgovarja za stvarne napake, ki jih je stvar imela takrat, ko je nevarnost prešla na kupca ter za tiste stvarne napake, ki se pokažejo potem, ko je nevarnost prešla na kupca, če so posledica vzroka, ki je obstajal že pred tem. Neznatna stvarna napaka se ne upošteva.
Napaka je stvarna:
- če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno običajno rabo ali za promet;
- če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana ali bi mu bila morala biti znana;
- če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;
- če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.
Prodajalec ne odgovarja za napake iz 1. in 3. točke, če so bile ob sklenitvi pogodbe kupcu znane ali mu niso mogle ostati neznane. Šteje se, da kupcu niso mogle ostati neznane tiste napake, ki bi jih skrben človek s poprečnim znanjem in izkušenostjo človeka enakega poklica in stroke kot kupec lahko opazil pri običajnem pregledu stvari. Vendar odgovarja prodajalec tudi za napake, ki bi jih bil kupec z lahkoto opazil, če je izjavil, da stvar nima nobenih napak ali da ima določene lastnosti ali odlike. Kupec je dolžan prejeto stvar na običajen način pregledati ali jo dati v pregled, brž ko je to po normalnem teku stvari mogoče, in o očitnih napakah prodajalca obvestiti nemudoma, sicer izgubi pravico, ki mu gre iz tega naslova. Če je bil pregled opravljen v navzočnosti obeh strank, mora kupec takoj sporočiti prodajalcu svoje pripombe zaradi očitnih napak, sicer izgubi pravico, ki mu gre iz tega naslova.
Če se potem, ko je kupec prevzel stvar, pokaže, da ima stvar kakšno napako, ki je z običajnim pregledom pri prevzemu ni bilo mogoče opaziti (skrita napaka), mora kupec obvestiti o njej prodajalca nemudoma, sicer izgubi to pravico. Prodajalec ne odgovarja za napake, ki se pokažejo potem, ko mine šest mesecev, odkar je bila stvar izročena, razen če je bil v pogodbi določen daljši rok. Če je bilo treba zaradi kakšne napake stvar popraviti, izročiti drugo stvar, zamenjati dele ipd. začno roki teči od izročitve popravljene stvari, izročitve druge stvari, zamenjave delov ipd. Kupec mora v obvestilu o napaki stvari natančneje opisati napako in povabiti prodajalca, da stvar pregleda. Če je obvestilo o napaki, ki ga je kupec pravočasno poslal prodajalcu s priporočenim pismom, telegramom ali na kakšen drug zanesljiv način, prispelo z zamudo ali če ga prodajalec sploh ni dobil, se vendarle šteje, da je kupec izpolnil svojo obveznost in prodajalca obvestil.
Kupec, ki je o napaki pravočasno in pravilno obvestil prodajalca, lahko:
- zahteva od prodajalca, da napako odpravi ali da mu izroči drugo stvar brez napake (izpolnitev pogodbe);
- zahteva znižanje kupnine;
- odstopi od pogodbe.
V vsakem izmed teh primerov ima kupec pravico zahtevati povrnitev škode. Poleg tega in neodvisno od tega odgovarja prodajalec kupcu tudi za škodo, ki je temu zaradi napake stvari nastala na drugih njegovih dobrinah, in sicer po splošnih pravilih o odškodninski odgovornosti. Če kupec ne dobi zahtevane izpolnitve pogodbe v primernem roku, obdrži pravico odstopiti od pogodbe ali znižati kupnino. Kupec lahko odstopi od pogodbe le, če je poprej pustil prodajalcu primeren dodaten rok za izpolnitev pogodbe. Kupec sme odstopiti od pogodbe tudi, ne da bi pustil dodatni rok, če mu je prodajalec po obvestilu o napakah sporočil, da ne bo izpolnil pogodbe, ali če iz okoliščin danega primera očitno izhaja, da je prodajalec niti v dodatnem roku ne bo mogel izpolniti. Kupec izgubi pravico odstopiti od pogodbe zaradi napake stvari, če stvari ne more vrniti ali je ne more vrniti v stanju, v kakršnem jo je prejel.
Če je prodajalec kakšnega stroja, motorja, kakšnega aparata ali drugih podobnih stvari, ki sodijo v tako imenovano tehnično blago, izročil kupcu garancijski list, s katerim proizvajalec jamči za brezhibno delovanje stvari v določenem času, šteto od njene izročitve kupcu, stvar pa ne deluje brezhibno, lahko kupec zahteva tako od prodajalca kot tudi od proizvajalca, da jo v primernem roku popravi ali, če tega ne stori, da mu namesto nje izroči stvar, ki brezhibno deluje. Kupec ima tudi pravico do povračila škode, ki mu je nastala zaradi tega, ker stvari ni mogel uporabljati, in sicer od trenutka, ko je zahteval popravilo ali zamenjavo, do njune izvršitve. Če prodajalec v primernem roku ne popravi ali ne zamenja stvari, lahko kupec odstopi od pogodbe ali zniža kupnino in zahteva odškodnino.
Za določila, ki jih glede poslovanja s pravnimi osebami, ne urejajo ti splošni pogoji se uporabljajo določila Obligacijskega zakonika.
V. del
Izjava glede izvensodnega reševanja potrošniških sporov
V skladu z Zakonom o izvensodnem reševanju potrošniških sporov podjetje ne priznava nikakršnega izvajalca izvensodnega reševanja potrošniških sporov kot pristojnega za reševanje potrošniškega spora.
Podjetje v skladu z Zakonom o izvensodnem reševanju sporov na svoji spletni strani objavlja elektronsko povezavo na platformo za spletno reševanje potrošniških sporov (SRPS), ki je enotna vstopna točka za potrošnike, ustanovljena na podlagi Uredbe 524/2013/EU za reševanje sporov, ki izvirajo iz spletne prodaje ali spletnih storitev med potrošnikom s prebivališčem in ponudnikom s sedežem v Evropski uniji.
Povezava do platforme za spletno reševanje potrošniških sporov (SRPS):
https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/index.cfm?event=main.home.show&lng=SL
V kolikor spori ne morejo biti rešeni sporazumno, bo vse spore v zvezi s temi splošnimi pogoji poslovanja reševalo pristojno sodišče v Novem mestu.
Ti splošni pogoji stopijo v veljavo z 11. 8. 2023.